
De fandt lige 480 millioner
[KOMMUNIST 4-2026] Der er aldrig penge nok, når der skal forhandles løn eller ydelser til de fattigste i Danmark, men når ammunitionsfabrikken i Elling i Nordjylland bliver omkring 480 millioner kroner dyrere end antaget, ja så findes der penge i statskassen.
Merudgiften bliver finansieret med midler fra en afsat reserve. En reserve, som åbenbart ikke er at finde til noget, der gavner befolkningen.
Forsvarsministeriet skrev i deres pressemeddelelse, at ammunitionsfabrikken bliver 480 millioner dyrere end planlagt, altså en merudgift til en fabrik, som skal producere granater.
Fabrikken er blevet dyrere, blandt andet fordi bygningsarealet skal være større på grund af risici ved eventuelle detonationer, skriver ministeriet.
Fabrikken i Elling skal producere granater og patroner i kaliber 5,56 og 7,62. Der er afsat cirka 8,6 milliarder kroner til fabrikken og til at opbygge Forsvarets ammunitionslagre.
Produktionen af ammunition til det danske forsvar blev tilbage i 1968 samlet på ammunitionsfabrikken Krudten i Elling. I 2008 blev fabrikken solgt med kæmpe fortjeneste til den spanske ammunitionsproducent Expal, og i 2020 lukkede fabrikken.
I efteråret 2023 meddelte forsvarsminister Troels Lund Poulsen så, at fabrikken nu igen skulle producere ammunition og tilbage på statens hænder.
– Jeg synes, at det er ærgerligt, at der er kommet en fordyrelse af projektet, men jeg noterer mig, at meromkostningerne kan afholdes indenfor den afsatte reserve, siger han i pressemeddelelsen.
Ærgerligt er et mild ord. Hvor er den folkelige debat om, hvor meget vi skal bruge på forsvar og angreb, om Danmarks interesser i at føre krige mod andre lande og dermed sætte den danske befolkning i en høj risiko som legitimt militært mål ifølge krigens regler. Politikerne skalter og valter med vores fælles skatteindtægt på død og ødelæggelse.
Krig og fred kommer ikke af sig selv – gør noget for freden.
RC
