Skip to content

Århus behøver også kommunister

Det går den forkerte vej for vores by. Kandidat for kommunisterne til byrådsvalget i Århus kommune er Karen Meldgaard, 67 år gammel. ”Selv om jeg ikke er en årsunge, kan jeg stadig kæmpe”

Karen Meldgaard

KOMMUNIST har talt med Karen i telefonen. Hun bor i Århus og er forarget over byens udvikling.

”Manglen på uddannet arbejdskraft på ældreområdet har aldrig været større. Det får i stigende grad vores kommune til at ansætte uuddannet arbejdskraft til at passe og pleje de ældre, det er en uhyggelig udvikling”.

En ordentlig pleje

Karen fortæller, at det stigende antal ufaglærte i ældreplejen er endnu et symptom på de store rekrutteringsproblemer, kommuner og regioner også har på social- og sundhedsområdet. Hun siger:  ”Det er blandt andet også det, sygeplejerskerne kæmper imod, det er ikke kun lønnen, der selvfølgelig skal op”.

Karen synes, at det igen skal være et godt stolt fag at hjælpe andre medborgere og være ansat af fællesskabet. “Det er pinligt som skatteborger, at regionen er en så dårlig arbejdsgiver. Vi skal løfte uddannelserne, lønnen og deres arbejdsforhold – det manglede bare”, slår Karen fast.

Ny politik

”Frem mod 2040 vil der komme knap 220.000 flere ældre over 80 år i Danmark. Samtidig er hver tredje social- og sundheds arbejder i dag over 55 år og har derfor snart mulighed for at trække sig tilbage fra arbejdsmarkedet. Hvem skal passe os?  Vi kan jo ikke alle sidde på kontor. Der mangler noget prioritering, derfor stiller vi op!” Karen opremser de krav som kommunisterne har:

 • Udviklingen må og skal vendes, det skylder vi de borgere, der skal have pleje og omsorg i fremtiden.
 • Folkepensionens grundbeløb skal løftes.
 • Det skal være økonomisk attraktivt og nemt at flytte i forskellige former for ældreboliger.
 • Ventetiderne er for lange, der skal bygges flere kommunale og almennyttige ældreboliger.
 • Alle pensionister skal oplyses om tilskud, de er berettigede til fra kommunen.
 • Hjælp til husholdning og hjælpemidler skal være en service, ikke en kamp.
 • Ældreboliger og aktivitetscentre skal tilbyde gratis gymnastik og træning.
 • Mimrekortet skal genindføres og gælde alle zoner uden at koste noget (tog, bus og letbane kører alligevel).
 • Den kommunale hjemmepleje skal opgraderes, så det bliver et stabilt og trygt personale, der kommer i ens hjem. Der skal udføres grundig rengøring.
 • Plejehjem skal have den nødvendige økonomi og personale til at drive et nutidigt og trygt sidste hjem, der passer til ens behov.
 • Hjælp til ældre skal gives med både kulturel og sproglig forståelse.
 • Ældreråd skal tages alvorligt og have større indflydelse.

Vi er klar

Så med et smil i stemmen -slutter Karen ”Mangler du gnist, så stem på en kommunist”.

I de kommende numre af KOMMUNIST vil andre kandidater blive præsenteret. Vi stiller også op til Region Midt Jylland og Region Hovedstaden på Liste R den 16. november.

Peter Just/Redaktionen

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk