Skip to content

Aktive Antifascister FIR-DK

Selvom den gamle FIR-DK, som blev startet efter 2. verdenskrig som paraply­organisation for fangeforeninger i hele Europa og Israel, i begyndelsen af året blev nedlagt, var medlemmerne ikke i tvivl om, at der stadig er brug for en forening som samler de antifascistiske og antiracistiske organisationer og samtidigt indleder et samarbejde med de efterhånden mange fredsaktivister i Danmark og Europa.

Forpligtelsen fra modstandskampen

Den 23. februar blev der afholdt stiftende generalforsamling i det nye FIR-DK, som fik navnet Aktive Antifascister FIR-DK. I vedtægterne hedder det:

”Foreningens navn er Aktive Antifascister FIR-DK og består af antifascistiske organisationer og enkeltpersoner der ønsker at bevare minderne, og vedstår sig forpligtelserne, fra modstandskampen 1940–45. Foreningens formål er at være en organisation der bekæmper fascisme, racisme og krig i Danmark, og deltage i det tilsvarende arbejde i Europa, som medlem af Fédération Internationale des Résistants (FIR-International). Medlemmerne forpligter sig til aktivt at udbrede oplysning om foreningens formål.”

Der blev lavet nye vedtægter, og en af forskellene er, at det nu er en forening, hvor alle medlemmer har stemmeret, i forhold til den gamle organisation, som arbejdede med et repræsentantskab for medlemsforeningerne. Vedtægterne er også formuleret, så man forhåbentligt får en meget bred tilslutning til foreningens arbejde. Kontingentet blev besluttet at være kr. 100,- pr. person pr. år, og kr. 200,- pr. forening (organisation).

Bredt samarbejde og aktivitet

Det fremtidige arbejde skal blandt andet sørge for at der kommer en bredere forståelse for modstanden mod krig. De faglige organisationer skal inddrages, ligesom man skal samarbejde med f. eks. Racismefri By, og skabe kontakt til eksisterende fredsbevægelser. Det er i år 75-året for vedtagelse af ”Kommunistloven”, som Horserød-Stutthof Foreningen især vil beskæftige sig med, og ligeledes 80-året for begyndelsen på den spanske borgerkrig, og dette er også noget Aktive Antifascister vil arbejde videre med.
Foreningens ledelse består af formand Anton Nielsen (indtil generalforsamling i efteråret), kasserer Petter Sommerfeldt, bestyrelsesmedlemmer Janni Milsted, Gunna Wrønding, Bjarke Enoch, John Berg Larsen, en endnu unavngiven fra DKP, og Bodil Enoch.    -be

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk