Skip to content

Fagfolk mod tvungen vuggestue 

Folketinget har i december besluttet, at forældre i landets 57 såkaldt udsatte boligområder fra næste sommer skal sende deres etårige børn i vuggestue i 25 timer om ugen. Hvis ikke de tager imod ”tilbuddet”, kan de miste børnechecken på godt 18.000 kr. om året.

Formålet med den nye ordning er, at ”det vil løfte børnene nu og her, og det vil klæde dem bedre på til livet i skolen, uddannelsessystemet og den senere vej ud på arbejdsmarkedet”, som børne- og socialminister Mai Mercado (K) formulerede det, da forslaget blev fremlagt i oktober.

Ringe begejstring

Ifølge Ritzau er begejstringen for ”tilbuddet” dog ikke stor blandt fagfolk. Ikke fordi de er uenige i, at der skal gøres en ekstra indsats for udsatte børn, men fordi de ser tvang som det forkerte redskab.

Således siger Elisa Rimpler, formand for Børne- og Ungdomspædagogernes Landsforbund (BUPL):

– Vi har brug for, at der i stedet bygges bro til forældrene, så de føler sig trygge ved daginstitutionerne og helt automatisk tilvælger dem, og hun henviser til, at flere og flere familier vælger at sende deres børn i daginstitution, uden at være tvunget til det.

– Vi mener ikke, at tvang er vejen frem. Det er et rigtig dårligt udgangspunkt, hvis vi får familier ind, som allerede har paraderne oppe, siger hun.

Næppe penge nok

Ane Stallknecht, der er formand for den kommunale børne- og kulturchefforening (BKF), er heller ikke imponeret over tvangsordningen, fordi den udstiller alle familier i de udsatte boligområder “som en grå ens masse”:

– Lovforslaget stigmatiserer alle forældre i udsatte boligområdersom forældre, der ikke stimulerer læringen hos deres børn. Det er naturligvis ikke tilfældet skriver foreningens formand, Ane Stall-knecht, i et høringssvar.

BKF forventer, at lovændringen bliver dyrere, end regeringen regner med, fordi det vil koste penge at føre tilsyn med de nye regler, samt at der ikke er taget højde for, at nogle forældre fra udsatte områder måske vil melde deres børn ud af vuggestuerne for i stedet at få dem ind på en gratis plads.

Der er afsat 210 millioner kr. til udgifter i forbindelse med lovændringen, der er vedtaget med støtte fra ghetto-partierne DF og Socialdemokratiet. 

-alni

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk