Skip to content

Skandaløs forsinkelse med genopførelsen af Frihedsmuseet

Museet blev i bedste sabotagestil nedbrændt den 28. april 2013, og vi er ikke i tvivl om hvem der stod bag branden, men sagen er endnu ikke opklaret. Politiets passivitet i den sammenhæng er ikke særligt overraskende, men til gengæld får Københavns Brandvæsen stor ros for slukningsarbejdet, idet alt – næsten – blev reddet, og der står endnu et stykke mur med navnene på dem der donerede midlerne til museets opførelse, nemlig de modstandsfolk der samlede ind til den folkegave, som er en af grundpillerne i historien om besættelsen og modstandskampen 1940–45.

På museets hjemmeside står stadigt skrevet, at museet forventes at stå færdigt i slutningen af 2018, men vi ved nu, at det ikke kommer til at ske. Man brugte millioner på en arkitektkonkurrence, og fandt et vinderprojekt, som vil lægge museet under jorden på grunden ved kastellet i Churchillparken, men til nogens overraskelse, har man nu fundet ud af, at grunden – som ligger et stenkast fra havnen – er meget fugtig, og nu har man udskudt genopbygningen på grund af vand, som kan trænge ind og beskadige bygning og genstande i museet.

Man kan spørge sig selv, om arkitektfirmaet Lundgaard & Tranberg virkelig ikke havde undersøgt grunden hvor vinderprojektet skulle bygges, forelå der ingen informationer fra Nationalmuseet eller kommunen om grundens beskaffenhed, og for det tredje så tror vi, at de fleste danskere, og i hvert fald mange københavnere ved, at vi bor i et land omgivet af vand, og at grundvandet langs kysterne står ret højt, så det overrasker i hvert fald os, at nogen kan blive overrasket over hvordan det står til i Churchillparken.

Vi må på det kraftigste protestere over forsinkelsen i genopførelsen af Frihedsmuseet. Det er ikke godt nok at man kan få adgang til arkivalier i Brede. Vi vil bede folketingets kulturudvalg, med ministeren i spidsen, komme med en forklaring og vi vil forlange at der hurtigst muligt findes en løsning, så museet ikke ryger i glemmebogen.

Vi vil gøre opmærksom på, at det haster, vi kan ikke leve med at så vigtigt et kapitel i den nyere danmarkshistorie ikke er tilgængelig for offentligheden, men er pakket ned i flyttekasser på et af Nationalmuseets arkiver/værksteder i Brede.

Vi vil også rette henvendelse til Nationalmuseet, hvis pligt det jo er, at sørge for at vor historie bliver belyst og beskrevet bedst muligt, som jo stadig får penge til at drive Frihedsmuseet, der jo er lukket, så hvad bruger de pengene til? Det kunne være godt at vide.

Disse tiltag vil vi lave i -samarbejde med alle interesserede, ikke mindst Frihedsmuseets venner, og med alle øvrige organisationer, der som os betragter modstandskampen som en meget vigtig brik i vor lange historie, og som jo er et grundlag for vor forenings arbejde siden besættelsen.

Horserød-Stutthof Foreningen lægger ud med at lave en udstilling om Frihedsmuseet i Fælledparken 1. maj på Rød 1. maj, og vi opfordrer alle til at komme og besøge den.

Horserød-Stutthof Foreningens generalforsamling, marts 2017

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk