Skip to content

Socialrådgiverne får ny formand

Majbrit Berlau går af som formand for Dansk Socialrådgiverforening den 24. november i år. Mads Bilstrup bliver ny formand.

Han er blevet valgt ved fredsvalg blandt foreningens knapt 18.000 medlemmer, oplyser fagforeningen. Mads Bilstrup er nuværende regionsformand i DS’ Region Nord og har været aktiv i foreningen gennem 20 år. Mads Bilstrup var ansat i beskæftigelsesforvaltningen i Aarhus Kommune gennem ti år og blev i 1997 valgt som tillidsrepræsentant på sin arbejdsplads. I 2003 blev han valgt som fællestillidsrepræsentant for samtlige socialrådgivere i kommunen, og i 2010 som regionsformand for Dansk Socialrådgiverforenings Region Nord. Han har siddet i Dansk Socialrådgiverforenings hovedbestyrelse og forhandlingsdelegation siden 2008.

Majbrit Berlau, der har siddet i formandsstolen siden 2012 bliver fra 1. januar næstformand i fagbevægelsens nye hovedorganisation – fusionen mellem LO og FTF.

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk