Skip to content

Socialrådgiverne får ny formand

Majbrit Berlau går af som formand for Dansk Socialrådgiverforening den 24. november i år. Mads Bilstrup bliver ny formand.

Han er blevet valgt ved fredsvalg blandt foreningens knapt 18.000 medlemmer, oplyser fagforeningen. Mads Bilstrup er nuværende regionsformand i DS’ Region Nord og har været aktiv i foreningen gennem 20 år. Mads Bilstrup var ansat i beskæftigelsesforvaltningen i Aarhus Kommune gennem ti år og blev i 1997 valgt som tillidsrepræsentant på sin arbejdsplads. I 2003 blev han valgt som fællestillidsrepræsentant for samtlige socialrådgivere i kommunen, og i 2010 som regionsformand for Dansk Socialrådgiverforenings Region Nord. Han har siddet i Dansk Socialrådgiverforenings hovedbestyrelse og forhandlingsdelegation siden 2008.

Majbrit Berlau, der har siddet i formandsstolen siden 2012 bliver fra 1. januar næstformand i fagbevægelsens nye hovedorganisation – fusionen mellem LO og FTF.

Back To Top