Skip to content

Solidaritet – lige i stødet

Fra Christianshavns boksere til cubanske amatørboksere

Af Inge Høgh

I forbindelse med Dansk – Cubansk Forenings 50 års jubilæumsfest havde foreningen med støtte fra amatør-bokserne i CIK, Christianshavns Idræts Klub, inviteret to cubanske boksere til Danmark. De to boksere skulle underholde med en boksekamp mod amatørbokserne fra arbejderklubben CIK til jubilæumsfesten. Samtidig var de gæster hos CIK, hvor de kunne træne og lære klubbens boksere at kende.

Det udviklede sig naturligvis til et venskab, og CIK samlede en donation sammen, bestående af de bedste boksehandsker, tøj og strømper. De to cubanske boksere havde ikke plads i deres bagage, da de skulle hjem, så vi, der skulle afsted på Nordisk Brigade i december, havde denne donation med til Cuba fra vennerne i CIK.

Bokseklubben ”Fernando Rodrigues, El Pollo” modtog en donation fra CIK.

Stor tak til CIK

Med hjælp fra det cubanske venskabsinstitut ICAP og det cubanske institut for sport, fysisk uddannelse og rekreation, INDER, fandt vi bokseklubben ”Fernando Rodrigues, El Pollo” i Caimito ca. 35 km udenfor Havanna.

Bokseklubben ligger i et hjørne af et større idrætsanlæg med blandt andet baseball stadion. I klubben træner 34 unge i alderen fra 9 til 16 år.

Vi blev mødt med klapsalver af et medlem af det lokale kommunistiske parti, boksetræneren og ikke mindst de entusiastiske unge boksere, og efter en lille velkomsttale fik vi afleveret donationen og fortalt, hvor den kom fra. Sikken en glæde og taknemmelighed! En kæmpe stor hilsen til CIK for deres solidaritet. Den sad ”lige i øjet”.

Straks i brug

Straks blev to gutter udstyret med bluser, en rød og en blå og handskerne, vi havde med, og så op i ringen for at bokse til stor jubel for os alle. Desværre kan der jo ikke vises videoer her i avisen, hvor man ellers kan se to kampe, hvor der rigtig blev gået til den. De viste os, hvordan der bliver sparret med træneren, og Malik, en dansk brigade deltager, var i ringen for at sparre med nogle af bokserne.

Bokseklubben har blandt sine udøvere 4 boksere på provinsholdet og en på vej til det cubanske landshold, hvilket de naturligvis er meget stolte af.

I er vores venner 

Lørdag er der så kampe med andre bokseklubber fra provinsen Artemisa og ind imellem fra andre provinser.

Det var svært at forlade bokseklubben, men de skulle jo i gang med deres træning, så stor afsked med kys og kram og endnu engang stor tak til CIK for en kærkommen donation ”som bevis på ægte solidaritet og nu har vi venskab, I er altid velkommen”, som træneren sagde. 

Vi ønskede dem held og lykke i fremtiden, som ser ud til tegne lyst for den lille bokseklub.

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk