Skip to content

Til Horserødlejren 22. juni

Den 22. juni 1941 angreb Tyskland Sovjetunionen. Samtidig stillede den tyske besættelsesmagt i Danmark krav om forbud mod Danmarks kommunistiske Parti og arrestation og internering af alle ledende kommunister.

I tiden efter blev langt flere arresteret. Mellem 300 og 500. Det lykkedes to af de tre folketingsmedlemmer at flygte og gå under jorden. Selve loven om forbud mod kommunistisk virksomhed blev først vedtaget 20. august. Enstemmigt, og med tilbagevirkende kraft.

Med loven blev grundloven overtrådt. Der blev indført sindelagskontrol, forbud mod forsamlings- ytrings-og foreningsfrihed sammen med trykkefriheden. De samme bestemmelser ses i dag i ”Terrorlovene”, hvor borgere der ”skønnes at være til fare for statens sikkerhed eller forhold til fremmede magter” kan arresteres.

I Horserød-Stutthof foreningens vedtægter står der, at et af foreningens formål er at højtideligholde 22. juni hvert år, for at mindes de kammerater der blev interneret i Horserødlejren, hvoraf mange i oktober 1943 blev sendt til KZ lejren Stutthof. Ved ankomsten fik fangerne at vide, at det var en udryddelseslejr, og at der kun var én vej ud: Gennem krematoriets skorsten.

I anledning af 75 året for arrestationerne af kommunisterne den 22. juni 1941 afholdes et særarrangement. Der bliver afgang til Horserødlejren med bus fra DGI-byen ved Københavns Hovedbanegård kl. 10.00. Ved monumentet Håbets port ved lejren bliver der taler og musik. Museet vil være åbent så man kan se lejrens historie om besættelsen og de internerede kommunister.

Efter besøget i Horserød vil der være fælles frokost i København. Tid og sted meddeles senere ved annonce i Arbejderen, på hjemmesiderne www.horserød-stutthofforeningen.dk og www.kommunisterne.dk

Tilmelding

Tilmelding til foreningens formand Bodil Enoch på telefon 21 37 05 92 eller mail: 2503benoch@gmail.com
Pris for buskørsel 50 kroner. Pris for frokost: For foreningens medlemmer 50 kr. For gæster: 75 kr. Øl og vand til rimelige priser.
Af hensyn til bestilling af bus og mad bedes tilmelding ske inden den 15. juni.

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk