Skip to content

Vi er kommunalarbejdere – ikke politifolk

Det kan ende galt, hvis vi skal udskive bøder til fulde folk i parkerne, lyder det fra 3F’erne.

Det vækker bekymring, at Københavns overborgmester, Frank Jensen, for nylig foreslog, at blandt andet parkmedarbejdere i Københavns Kommune skal kunne udstede bøder, hvis der bliver spillet for høj musik eller smidt affald i parkerne.

Lars Pless

Gruppeformand i 3F BJMF, Lars Pless, mener, det er hul i hovedet, hvis 3F’ere skal udskrive bøder til unge, der fester i Københavns parker.

”Jeg synes, det er helt galt. Vores medlemmer skal ikke rende og lege politimænd. De har valgt et job, hvor de går og rydder op og passer de grønne anlæg. De skal ikke risikere konflikter med brugerne af parkerne. Det må være politiets opgave”, siger Lars Pless.

Bekymret for sikkerheden

Forslaget fra overborgmesteren var et blandt flere i forsøget på at komme larm og skrald i hovedstadens natteliv til livs. Det har været et problem både før og under Corona-krisen, skrev Københavns kommune i en pressemeddelelse. De kommunale medarbejdere, der får hjemmel til at udskrive bøder, vil få samme beføjelser som parkeringsvagter har.

Men modsat kommunens parkeringsvagter er 3F’erne i kommunens parker ikke blevet undervist i den slags konflikthåndtering, som parkeringsvagterne er, påpeger Lars Pless. Og han frygter, at det kan ende galt for parkmedarbejderne.

De går rundt alene

Rasmus Bredde, der er tillidsmand og specialarbejder i København, frygter også, det vil gå ud over parkmedarbejderne sikkerhed, hvis de skal udskrive bøder. Modsat politiet så går parkmedarbejderne rundt alene.

”Når parkeringsvagter udsteder bøder, er det jo til en bil og ikke en fysisk person. Og politibetjente går aldrig rundt alene. Derudover har de en masse sikkerhed og uddannelse, som vi ikke har. Så derfor mener jeg, at denne opgave er mere alvorlig”, siger Rasmus Bredde. Og han fortsætter: ”Jeg vil også være bekymret for, hvad konsekvensen kan være, når vi den ene dag skal udstikke bøder til fulde folk, og den næste dag skal gå alene i samme park og samle skrald”.

Forstår bekymringerne

I et skriftligt svar til Fagbladet 3F skriver Frank Jensen, at han forstår 3F’ernes bekymringer. 

”Jeg kan godt forstå den bekymring, som nogle park-medarbejdere har givet udtryk for. Men jeg vil gerne slå fast, at vi skal finde en model, som er tryg for de medarbejdere, der får beføjelserne. Hvis der skulle opstå problemer med at udskrive afgiften, er det ikke kommunens medarbejdere, der skal håndtere det – det er politiets opgave. Ingen kommunale medarbejdere skal føle sig utrygge, når de går på arbejde”, siger han.

”Vi har desværre set, at generne fra fester i gader og byrum er blevet en slat for store. Derfor har jeg foreslået justitsministeren, at nogle af kommunens medarbejdere i byens gader, parker og ved havnen får beføjelser til at udstede en såkaldt Miljøafgift, så de får et ekstra redskab til sikre en rolig og ren by. Hvordan det skal ske, er stadig på tegnebrættet”, siger Frank Jensen. “Men det skal ske på en måde, så medarbejderne ikke føler sig utrygge”.

mj

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk